29. prosinca 2022.

Spavanje bebe - što trebate znati

  Spavanje bebe - što trebate znati


Spavanje bebe - što trebate znati

Zašto je san toliko važan za novorođenče? Koliko beba treba spavati i zašto se budi noću? Provjerite najvažnije informacije o bebinom spavanju i doznajte koji su načini na koje možemo pomoći bebi da mirno spava.

Zašto je spavanje kod beba važno?

Kaže se da je „dobar san pola zdravlja“, ali u slučaju novorođenčadi mnogo više! Dok se odrasli tijekom spavanja odmaraju, regeneriraju i dobivaju snagu za sljedeći dan bebe tijekom sna odrađuju zaista težak posao. Njihov mozak točnije! On je taj koji treba pravu količinu sna - i to kvalitetan san da bi se pravilno razvijao. A kako će bebin mozak sazrijevati i razvijati se uvelike ovisi o njegovom cjelokupnom razvoju – kako psihičkom tako i fizičkom.

Znanstvenici već godinama proučavaju utjecaj sna na pravilan razvoj djeteta i ne sumnjaju da je san novorođenčeta iznimno važan. Istraživanja pokazuju da pravilna količina sna u dojenačkoj dobi i djetinjstvu znači veći imunitet i time manji rizik od zdravstvenih problema, ali i emocionalnih poteškoća poput tjeskobe i depresije.

Djeca koja su bolje spavala također su imala bolje kognitivne rezultate - bolje pamćenje, koncentraciju, bolje su obrađivali informacije i brže učili.

Ispostavilo se da bebin san utječe čak i na njegov temperament! Bebe koje noću dobro spavaju manje su razdražljive, blažeg su temperamenta i lakše se prilagođavaju različitim situacijama.

Stoga je vrijedno osigurati da beba dobro i dugo spava od prvih trenutaka života. To je najbolje što možemo učiniti za nju!

Koliko je sna potrebno dojenčetu?

Znamo da bebe trebaju puno sna da bi se pravilno razvijale. Pitanje je samo koliko treba trajati san novorođenčeta, san dojenčeta i starijeg djeteta.

Bebin san - koliko bi djeca trebala spavati u sljedećim mjesecima života:

  • Novorođenčad spava do 17-20 sati dnevno
  • Bebe do 3 mjeseca starosti trebaju 14-17 sati sna.
  • Bebe u dobi od 4-11 mjeseci trebaju 12-15 sati sna.
  • Starija djeca u dobi od 1-2 godine trebaju 11-14 sati sna.
  • Djeca predškolske dobi od 3-5 godina trebaju 10-13 sati sna.
  • Djeca od 6-13 godina trebaju 9-11 sati sna.

Toliko teorija, jer u stvarnosti je svako dijete drugačije. Neki su rođeni spavači i prve mjesece života provode drijemajući s pauzama za hranjenje i kupanje. Drugi nisu ljubitelji dugih drijemeža i noćnog spavanja. Tu ne možemo puno učiniti, ali shvaćajući koliko je djetetov san važan, moramo se pobrinuti za uvjete da želi i može dobro i dugo spavati.

Iz mjeseca u mjesec period spavanja novorođenčeta se skraćuje u korist njegove aktivnosti. Mališan postaje znatiželjan i polako upoznaje svijet. Počinje sve više vidjeti, razlikovati glasove i mirise, zanimati se za igračke. To je također znak da mu se mozak intenzivno razvija. Vrijedno je zapamtiti da, iako dijete tada sve manje spava, njegov san treba biti dobar i učinkovit kako bi obnovio snagu za sljedeći dan novih dojmova, podražaja i vještina.

Faze spavanja bebe

Neke bebe spavaju neprekidno nekoliko sati, druge čim zaspu počnu se vrtjeti u snu, miču očima i svako malo se bude. O čemu ovisi? Koliko čvrsto spava novorođenče ovisi o tome u kojoj se fazi sna nalazi. Zanimljivo je da je ova podjela kod novorođenčadi potpuno drugačija nego kod odraslih!

I djeca i odrasli noću prolaze kroz dvije faze sna:

REM faza je takozvano plitko spavanje. U njemu se pojavljuju snovi, a mališan ili odrasla osoba često brzo miče očnim jabučicama dok spava.

NREM faza je dubok san, takozvana faza mirnog sna.

U obje se faze ljudski mozak ponaša malo drugačije. Zbog toga se faze spavanja beba razlikuju od faza spavanja odraslih. Novorođenče započinje svoj san od REM faze – suprotno od odrasle osobe. Upravo tijekom laganog sna povećava se dotok krvi u mozak i bebini moždani centri uspostavljaju nove veze. Stoga ova faza kod dojenčeta traje znatno duže nego u kasnijim godinama života. Do 3. mjeseca života mališan provede pola vremena spavajući u fazi plitkog sna, a nedonoščad rođena prije 30. tjedna gestacije čak preko 70% vremena! Toliko je vremena potrebno bebinom mozgu da stvori nove veze i pravilno se razvije.

Sljedećih mjeseci vrijeme REM faze kod djece se smanjuje u korist dubokog sna dok ne izjednači omjere kao kod odraslih.

Spavanje bebe - koliko faza sna traje:

- 3-6 mjeseci - 40% aktivne faze spavanja s ciklusom spavanja od oko 45 minuta

- 6-12 mjeseci - 35% aktivne faze spavanja s ciklusom spavanja od oko 50 minuta

- 1-2 godine - 30% aktivne faze spavanja s ciklusom spavanja od oko 60 minuta

- 2-3 godine - aktivna faza spavanja 27% s ciklusom spavanja od oko 70 minuta

- 3-5 godina - faza aktivnog sna 20-25% s ciklusom spavanja od oko 70-90 minuta

Zašto se djeca bude?

Faze spavanja bebe pomažu nam razumjeti zašto se bebe bude tako često kada ih želimo staviti u krevet nakon što su zaspale s hranom ili na rukama. Na početku faze plitkog spavanja bebe su u stanju probuditi se i na najmanji zvuk ili pokret. Tek nakon nekih 20-30 minuta, kada uđu u fazu dubokog sna, ne probudi se tako lako.

Važan je i prelazak iz jedne faze sna u drugu. Tada mozak na neki način provjerava je li s djetetovim tijelom sve u redu – ne osjeća li glad, žeđ za hladnim, toplim i ima li dovoljno kisika. Tada se beba može lako probuditi, no često je dovoljna nečija prisutnost, miris i osjećaj sigurnosti da glatko prijeđe u fazu dubokog sna.

Ipak, neke bebe koje probudi glad ili osjećaj mokre u pelenama neće se tako lako "prevariti" pa se roditelji, nažalost, moraju buditi noću radi hranjenja ili presvlačenja.

Što učiniti da vaša beba da mirno spava

Svaki roditelj sanja da njegov mališan mirno spava i da se pravilno razvija. I premda je svako dijete drugačije, ima svoje potrebe i temperament, od prvih trenutaka života, mi roditelji možemo se pobrinuti da im pomogne da mirno spavaju.

Kako to učiniti? Najvažnija je dosljednost i strpljenje, a ključna riječ rituali! Olakšavaju život mladim roditeljima i uređuju djetetov svijet. Zato vrijedi pokušati organizirati svoj i njegov dan od prvih dana djetetova života i toga se dosljedno pridržavati.

Iako novorođenče spava veći dio dana, ono ima fiksne točke dana koje vrijedi paziti. Kupanje, hranjenje i noćno spavanje prvi je ritual koji možemo uvesti u život novorođenčeta. Pridržavajući se redovitog vremena ovih aktivnosti, beba će se brže naviknuti na podjelu dana na dan i noć.

U sljedećim mjesecima također se vrijedi pridržavati redovitih sati za jelo i dnevnih drijemanja djeteta.

Kako još možete pomoći bebi da mirno spava? Miran san novorođenčeta omogućuje pjevušenje medvjedića. MyHummy medvjedići ispuštaju šumove i zvukove slične onima iz majčina trbuha. Beba ih dobro pamti, zbog čega se uz njih brzo umiri, brže zaspi i mirno spava. Buka, tj.šumovi tijekom spavanja također su rituali koje se isplati uvesti bebi prilikom uspavljivanja. Tada će i u drugim uvjetima, tijekom putovanja ili odmora, beba znati da je vrijeme za spavanje kada čuje buku.

Neke bebe vole osjetiti svoju omiljenu pelenu pod glavom ili biti pokrivene svojom dekicom kada zaspu. Takve jednostavne navike mogu biti i praktični rituali koji vašem mališanu mogu pomoći da mirno zaspi.

Ostavite svoj komentar