24. rujna 2022.

PREDNOSTI RUŽIČASTOG ŠUMA KOD USPAVLJIVANJA DJECE

Ružičasti šum - prednosti, primjena


Uspavljivanje djece sušilicom ili usisavačem polako postaje prošlost, ali samo zato što sličan zvuk sada proizvode i medvjedići! Ružičasti šum za bebe i dalje je pouzdan način uspavljivanja bebe.

Što je ružičasti šum?

Sušilice, usisavači i kuhinjske nape već dugi niz godina pomažu roditeljima pri uspavljivanju beba. Danas znamo da na novorođenčad ne djeluje neka "čarolija" ovih kućnih uređaja, već njihov zvuk, najčešće zvan bijeli šum. Jednostavno rečeno, to nije ništa više od jednolične, monotone buke bez pojedinačnih zvukova različite visine. Ružičasta buka maskira druge buke i pozadinske zvukove - kuća, ulica itd.

Posljednjih godina, međutim, ružičasti šum postaje sve popularniji - posebno za spavanje novorođenčadi i dojenčadi. Kako se razlikuje od bijelog šuma? Je li bolje za uspavljivanje djece?

To su vrlo slični zvukovi, s jedinom razlikom što su više frekvencije ograničene ružičastim šumom. Na primjeru zvuka kiše koja pada, usporedba je da čujemo bijeli šum dok stojimo na kiši i ružičasti šum slušajući kišu kako pada kroz prozor, usred kuće. Kako bismo ga drugačije vizualizirali, bijeli šum zvuči kao siktanje "sssss", a ružičasti šum više kao "ffffff". Stoga se ružičasti šum percipira kao ugodniji za uho, iako je razlika pri prvom slušanju oba zvuka minimalna.

Međutim, to ne znači da je ružičasti šum sigurniji ili bolji za djecu. Neke će bebe više voljeti intenzivnije zvukove, druge tiše. Glavno je da nisu preglasni i da ne prelaze standarde sigurnosti za uho. 

Ružičasti šum - prednosti

Dugi niz godina znanstvenici proučavaju utjecaj buke na naš živčani sustav, a rezultati su vrlo zanimljivi. Dokazano je da buka iz tzv. uravnoteženog spektra (uključujući ružičastu kao i bijelu, smeđu i ljubičastu) ima pozitivan učinak na ljudski živčani sustav, također i u neonatalnom razdoblju. Zvukovi vam pomažu da se smirite i zaspite. To je zato što su bebe čule slične zvukove u majčinom trbuhu. Nakon rođenja asociraju ih na siguran i topao svijet pa se brže smiruju i zaspu uz njih.

Istraživanje ružičastog šuma također je pokazalo da ima poseban učinak na održavanje mirnog sna. To nije sve! Ružičasti šum ne samo da vam pomaže duboko zaspati, već i olakšava prisjećanje informacija iz sjećanja.

Kako koristiti ružičasti šum s bebom?

Posljednjih godina igračke koje pjevuše postale su senzacija među mladim roditeljima. Nije ni čudo da roditelji novorođenčadi i dojenčadi tako nestrpljivo posežu za pjevušećim igračkama. Mališanima olakšavaju uspavljivanje i pomažu roditeljima u teškim prvim mjesecima djetetova života.

Međutim, vrijedi zapamtiti da nisu svi sigurni za bebe. Koje igračke odabrati? Oni su certificirani, ispitani i zadovoljavaju EU standarde glasnoće za igračke.

Svi medvjedići koji pjevuše u kolekciji MyHummy zadovoljavaju ograničenja i njihova glasnoća ne prelazi dopuštenih 60 db. To je vrlo važno za zdravlje i pravilan razvoj bebe.

Kolibri ispuštaju čak 5 vrsta zvukova kako bi se što bolje prilagodili bebama - među njima su ružičasti i bijeli šum, šum mora, kiša koja pada i amnionske vode s otkucajima srca. Svi zvukovi su sigurni za najmlađu djecu.

Kada koristite ružičastu ili drugu buku za uspavljivanje beba, ne zaboravite da bi zvuk trebao pratiti bebu samo dok zaspi - maksimalno 1-1,5 sat.

Tijekom dnevnih aktivnosti svi zvukovi iz okoline moraju doprijeti do djeteta kako bi se pravilno razvijalo. Prilikom uspavljivanja buka se može prikriti bukom, ali nije potrebna kasnije u dubljoj fazi sna.


Ostavite svoj komentar